A csípőízület kopásával járó kellemetlenségek az esetek egy jelentős részében pihentetéssel, fizikoterápiás vagy gyógyszeres kezeléssel hosszú időn keresztül eredményesen kezelhetők. Mikor válhat indokolttá a csípőprotézis műtét elvégzése, hogyan zajlik a beavatkozás, és mire lehet számítani a felépülési időszakban? Alábbi összefoglalónkban a műtéti kezeléssel kapcsolatban leggyakrabban felmerülő kérdésekre válaszolunk.
A csípő porckopását számos ok előidézheti: a biológiai elöregedés mellett állhatnak a hátterében degeneratív elváltozások, vagy egyéb betegségek okozta porcpusztulás is. A csípőprotézis műtét a csípőízületi gyulladás, porcleépülés vagy porcelfajulás mellett egy csípőízületet érintő baleset miatt is indokolttá válhat.
Kinek és mikor lehet szüksége csípőprotézis műtétre?
A csípőprotézis műtét azok számára jelenthet megoldást, akik a mindennapok során olyan mértékű mozgáskorlátozottsággal és fájdalommal élnek együtt, amelyet konzervatív terápiával már nem lehet kezelni. A beavatkozás elvégzése ilyenkor nemcsak a panaszok enyhítése vagy teljes megszüntetése miatt, hanem a többi ízület – például az ágyéki gerincszakasz és a térdek – tehermentesítése miatt is fontos.
Hogyan zajlik a csípőprotézis műtét?
A műtéti beavatkozást alapos kivizsgálás előzi meg. A kórtörténet részletes megismerése után az ízületek fizikális vizsgálata, majd a képalkotó eljárások (röntgen, CT, MRI) következnek. Az eredmények kiértékelése után meghatározzák a műtét időpontjt, majd sor kerül az altatóorvossal történő konzultációra. A műtét napján éjféltől már nem szabad enni és inni – a folyadékpótlás infúzión keresztül biztosított. A vérrögök kialakulását véralvadásgátló gyógyszer akadályozza meg.
A csípőprotézis műtét altatásban történik, és körülbelül másfél órát vesz igénybe. A beavatkozást gondos tervezés előzi meg, hiszen tizedmillimétereken múlhat, hogy sikeres lesz-e a műtét. A szakemberek a feltárás után előkészítik beültetésre a csontfelszíneket, majd elhelyezik és helyére rögzítik a végleges implantátumot. Az izmok és a bőr egyesítése után megkezdődhet a felépülés.
Mire lehet számítani a csípőprotézis műtét után?
A műtétet követő első nap még a teljes pihenésről szól, de a második napon – a gyógytornász utasításait követve – már megkezdődhet a feszítő-lazító gyakorlatok elsajátítása és rendszeres gyakorlása. Az ezt követő napon már járókeret használatával lehetőség van rövidebb utak megtételére, egy hét elteltével pedig otthoni körülmények között folytatódhat a felépülés (az előírt gyógytornát a teljes felépülés alatt folytatni kell).
Amennyiben a műtétet követő időszakban láz alakul ki, a műtéti terület bepirosodik vagy a protézis kificamodik, azonnal mentőt kell hívni! A járókeret elhagyására körülbelül 6 hét után kerülhet sor, a teljes gyógyulásra a műtétet követő fél év után lehet számítani.
Sajnos a folyamatos igénybevétel miatt 10–15 éven belül indokolttá válhat a beültetett csípőprotézis cseréje, de rendszeres gyógytornával ez az idő meghosszabbítható.
Konzervatív kezelés, csípőprotézis műtét és rehabilitáció egy helyen
A klinikánkon alkalmazott implantátumok kiváló minőségűek, világviszonylatban is elismert gyártóktól származnak. Szakembereink a hagyományos eljárásokon kívül számos modern technikát – például a minimál invazív sebészetet és a számítógép vezérlésű műtéti navigációs módszert – is alkalmazzák, valamint artroszkópos és egyéb lágyrész-, illetve csontműtéteket is végeznek.
Pácienseink műtétet követő rehabilitációját gyógytornászok és masszőrök segítik. A mozgásszervi betegségben szenvedők számára a műtéti megoldáson kívül konzervatív kezelésre is lehetőséget biztosítunk.
Csípőprotézis műtétre van szüksége?
Forduljon bizalommal a UDyouMED szakembereihez!