A leggyakoribb okok a női meddőség hátterében

 

 

Sajnálatos módon egyre több párnak kell szembe néznie a ténnyel, hogy hosszas próbálkozás, rendszeres nemi élet ellenére sem fogan meg a gyermekük. A kivizsgálás során a férfiak és a hölgyek nemzőképességét egyaránt vizsgálni szükséges. Az alábbiakban a női meddőség hátterében leggyakrabban előforduló okokat gyűjtöttük össze.

Mielőtt azonban a lehetséges kiváltó okokról ejtenénk szót, tisztázzuk a fogalmat: meddőségről abban az esetben beszélhetünk, ha egy éven keresztül ovuláció idejére eső, fogamzásgátlástól mentes és rendszeres szexuális élet ellenére elmarad a sikeres terhesség, vagy a pár nem tud életképes utódot világra hozni (a terhesség vetéléssel ér véget). Fontos azonban hangsúlyozni, hogy ez nem azt jelenti, hogy a párnak soha nem lehet gyermeke!

Női meddőség – A leggyakoribb kiváltó okok

Az alább felsoroltak mellett egyéb okok – például a túlsúly, a kései gyermekvállalás, bizonyos gyógyszerek használata, pajzsmirigy problémák, ritkább betegségek vagy akár lelki okok – is hozzájárulhatnak a női meddőség kialakulásához, de az esetek egy jelentős részében az alábbi problémák merülnek fel:

● A petesejtek mennyisége vagy minősége – Akárcsak a férfiak esetében az ondó elemzésekor, a női petesejtek vizsgálatakor is szemügyre kell venni a mennyiségi és minőségi tényezőket. Születés után a petesejtek száma meghatározott, számuk pedig minden egyes menstruáció alkalmával csökken. Ehhez adódik hozzá, hogy 40 éves korhoz közeledve a petesejtek minősége romlásnak indul – az idő előrehaladtával több mint a petesejtek fele lehet hibás.


● Endometriózis – Erről a kórképről akkor beszélhetünk, amikor a méh nyálkahártyája a méhen kívül máshol is megtalálható a szervezetben. A méhet bélelő szövettípus (az endometrium) a hashártyában, a petefészekben vagy a méhfalba ágyazódik be, de akár a kismedencét elhagyva, a szervezet más pontjain is feltűnhet. Mindez ciszták, összenövések és hegszövetek kialakulásához vezethet, valamint meddőséget is okozhat.

 

● PCOS – A policisztás petefészek szindróma a hormonháztartás felborulásával járó betegség, amely következtében nemcsak felborulhat, hanem akár teljesen le is állhat a peteérés ciklikussága. A petefészekben apró ciszták megjelenése is kísérheti, kezeletlen esetben pedig hozzájárulhat a meddőség kialakulásához.

 

● Petevezeték-elzáródás – Elzáródás esetén nemcsak a hímivarsejteknek nincs lehetőségük eljutni a petesejthez, hanem a megtermékenyített petesejteknek sincs lehetőségük eljutni a méhbe. A kórkép kezelése a petevezetékek felszabadításával, műtéti beavatkozással lehetséges.

 

● Szexuális úton terjedő betegségek – Ebben a pontban számos nemi úton terjedő betegség megemlíthető, de a Chlamydia fertőzés kiemelt figyelmet érdemel. Általában tünetmentesen terjed (gyakran csak egy kellemetlen szövődmény okán derül fény az érintettségre), kezeletlen esetben pedig meddőséghez vezethet.

A meddőség okának felderítése

A meddőség kivizsgálása során a pár férfi tagját – a külső nemi szerveket és az ondót – is fontos megvizsgálni. 40%-ban fordul elő, hogy a férfi tényezőkből fakadóan nem következik be a kívánt terhesség, 20%-ban pedig a pár mindkét tagját érintik a fogantatást gátló tényezők. Kizárólag a hölgyek érintettsége a maradék 40%-ban merül fel.

Férfiak esetében az ondó mennyiségi és minőségi vizsgálata mellett andrológiai vizsgálatok elvégzése válhat szükségessé; a pár hölgy tagjánál a nőgyógyászati fizikális vizsgálat mellett laboratóriumi, képalkotó és sebészeti eljárások elvégzésével deríthető fény a meddőséget kiváltó okra.

A UDyouMED meddőségi szakrendelésén a gyermektelen házaspárok számára teljes körű kivizsgálást nyújtunk, szükség esetén pedig lehetőséget biztosítunk az asszisztált reprodukcióra (a klinika épületén belül korszerűen felszerelt perinatális intenzív centrum is működik, amely a koraszülött ellátásban játszik nélkülözhetetlen szerepet).

Forduljon bizalommal a UDyouMED szakembereihez!

 

Legutóbb frissítve: 2023. 10. 24. 03:25