Mammográfia vizsgálat és önvizsgálat – Kinek és mikor lehet indokolt?

 

 

Nőknél az egyik leggyakrabban előforduló daganatos megbetegedés az emlőrák. A mammográfia vizsgálat elvégzése egy szűrővizsgálat részeként vagy egy gyanús eset kivizsgálása során is indokolttá válhat. Kinek és milyen gyakran kell részt vennie az emlőszűrő vizsgálatokon, és milyen időközönként indokolt az önvizsgálat elvégzése?

Magyarországon 10-ből 1 nőt érint életének valamely szakaszában az emlőrák. Évente mintegy 5000 új esetet diagnosztizálnak, a halálos kimenetelű megbetegedések száma pedig megközelítőleg 2000-re tehető.

Minden daganatos megbetegedésre igaz, hogy minél korábban veszik észre, annál nagyobb a gyógyulás esélye. A korai felismerés és kezelés az emlőrák esetében is életmentő lehet. Ebben a folyamatban játszik nélkülözhetetlen szerepet az önvizsgálat és a mammográfia vizsgálat.

Mammográfia vizsgálat – A legfontosabb tudnivalók

Amennyiben valaki veszélyeztetett – 45 és 65 év közötti – életkorban van, 2 évente egyszer személyre szóló meghívót kap a képalkotó vizsgálat elvégzésére. A népegészségügyi program keretein kívüli mammográfia vizsgálat elvégzését háziorvosi vagy szakorvosi beutalóval lehet kérni.

● A mammográfia vizsgálat menete: a vizsgálóhelyiségbe lépés előtt deréktól felfelé le kell vetkőzni. A szakasszisztens elvégzi a tapintásos emlővizsgálatot, majd a mammográfiás készülék elé állítva a pácienst az egyik emlőt két plexilap közé fogja, és enyhén összenyomja. Az ellapított mellről két irányból felvétel készül, majd a folyamat megismétlődik a másik emlővel is.


● A mammográfia vizsgálat időtartama: az adminisztratív teendőkkel és az öltözőben töltött idővel együtt a teljes folyamat 20, maga a vizsgálat körülbelül 5 percet vesz igénybe.


● A mammográfia vizsgálat kockázata: sokan tartanak a vizsgálattal járó esetleges kellemetlenségektől és a sugárzással járó kockázatoktól. Fontos hangsúlyozni, hogy a minimális diszkomfortérzet és sugárterhelés eltörpül amellett, hogy egy életet veszélyeztető kórképet még kezdeti szakaszban tetten lehet érni, és az idejében megkezdett kezeléssel elkerülhetők a drasztikusabb beavatkozások.


Az emlők összenyomása csupán enyhe fájdalommal, kellemetlenséggel járhat; a képalkotó vizsgálat során alkalmazott alacsony energiájú ionizáló sugárzás pedig csekély mértékű sugárkockázatnak teszi ki a szervezetet.

C:\Users\vmarc\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\mammografia_vizsgalat_kep1.jpg

Az emlők önvizsgálatának szerepe és menete

Az emlők önvizsgálata legalább 20 éves kortól havonta egy alkalommal minden nő számára javasolt. A szakszerű folyamat a következő:

● Egy jól megvilágított helyiségben álljon a tükör elé, majd leeresztett vállakkal és karokkal figyelje meg a mellek alakját. Az alakváltozás mellett a duzzanatokra és a bőrelváltozásokra fordítson kiemelt figyelmet. Ugyanezt a folyamatot végezze el magasba emelt karokkal is.


● Vegye a tenyerei közé az egyik, majd a másik mellét, majd függőleges és vízszintes irányba simítsa végig. Ezt követően az egyik kezének összezárt ujjaival enyhe nyomást helyezve az emlőkre, tapintsa végig körkörös mozdulatokkal. A mellbimbókat enyhén összenyomva ellenőrizze, hogy ürül-e belőlük váladék.


● Utolsó lépésként feküdjön hanyatt, majd az imént említett tapintásos mozdulatokat mindkét emlő esetében végezze el ebben a pozícióban is – felemelt és a test mellé helyezett karokkal egyaránt. Az önvizsgálat során a hónalj területére is fordítson kiemelt figyelmet.

A rendszeres önvizsgálat nem helyettesíti az emlőszűrő kivizsgálást (a mammográfia vizsgálat akár évekkel korábban is felhívhatja a figyelmet egy kialakuló rosszindulatú elváltozásra – még mielőtt az látható vagy tapintható tüneteket produkálna), mégis nélkülözhetetlen szerepet játszik a halálos kimenetelű esetek megelőzésében. Az orvosi figyelmet igénylő csomók jelentős részére otthon, a tükör előtt, önvizsgálat során derül fény.

Amennyiben csomót vagy a bőr megvastagodását, esetleg váladékozást tapasztal, azonnal forduljon orvoshoz!

Forduljon bizalommal a UDyouMED szakembereihez!

 

Legutóbb frissítve: 2023. 10. 24. 03:31