Bármilyen tompa, lüktető, éles vagy görcsös fájdalom, amely a mellkas és a medence között jelentkezik, hasfájásnak tekinthető. A gyakran emlegetett panasz kérdésköre tehát rendkívül összetett – a banális okok mellett súlyos, akár életet veszélyeztető állapotok is állhatnak a hátterében. Összegyűjtöttük a leggyakrabban előforduló kiváltó tényezőket.
A köznyelvben egy menstruációs görcsöt vagy egy emésztési probléma miatt kialakuló puffadást éppúgy hasfájásként emlegetnek, mint egy hasi szervet érintő gyulladás okán fellépő fájdalmat. Természetesen minden esetben más a teendő. A diagnózis szempontjából a fájdalom helye, jellege, intenzitása és a panasz fennállásának ideje egyaránt fontos szempont.
A kellemetlen érzés hátterében általában valamilyen helytelen étkezési szokás áll, amely otthoni kezeléssel is orvosolható; a hosszabb ideje tartó panaszt azonban nem szabad elbagatellizálni. Az azonosíthatatlan eredetű, több mint 24 órája fennálló tompa, lüktető, éles vagy görcsös hasi fájdalommal mihamarabb szakemberhez kell fordulni!
Sokat segíthet kezelőorvosának, ha felkészülten érkezik a kivizsgálásra: gondolja végig, hogy mikortól és milyen rendszerességgel jelentkeznek a tünetek; pontosan melyik területen tapasztalható fájdalom; köthető-e valamilyen élethelyzethez (például táplálkozáshoz vagy stresszhelyzethez) a panasz jelentkezése; esetleg megfigyelhetők-e egyéb kísérő tünetek.
Hasfájás okai – A leggyakoribb kiváltó tényezők felnőtt korban
- Táplálkozási szokások – A felfúvódás gyermek- és felnőttkorban egyaránt a hasfájás leggyakoribb okai között említhető. A puffadás okozta görcsöket a dohányzás, a rágózás, a szénsavas üdítők vagy a táplálékok hirtelen elfogyasztása is okozhatja. Ebben az esetben a fájdalom rövid időn belül, magától elmúlik.>
- Ételintolerancia, ételallergia – Amennyiben a panaszok valamilyen táplálék elfogyasztást követően jelentkeznek, felmerülhet például a latóz-, a fruktóz- vagy a hisztaminintolerancia, esetleg valamilyen ételallergia gyanúja is. Az összefüggés felismerését megnehezítheti, hogy bizonyos esetekben csak órákkal vagy napokkal később jelentkeznek a tünetek (csalánkiütés, puffadás, hányás, hasmenés).
- Székrekedés – A kevés folyadék- vagy rostfogyasztás székrekedés kialakulásához vezethet, melyet szintén gyakran kísér hasfájás.
- Fertőzés – Erőteljes hasfájást a gyomorba vagy a bélrendszerbe kerülő vírusok és oda nem illő baktériumok is okozhatnak. Ebben az esetben a görcsös érzést hasmenés, hányinger és láz is kísérheti.
- Sérülések – Akár kisebb hasi sérülések után is jelentkezhet fájdalom, melyet hányinger is kísérhet. Ebben az esetben a hosszabb ideje fennálló vagy fokozódó panasz valamely belső szerv sérülését jelezheti. A hirtelen, alkalmanként jelentkező hasi fájdalom bélrendszeri sérülés, perforáció jele is lehet.
- Bélbetegségek – A szakemberek egyre gyakrabban diagnosztizálnak olyan eseteket, amikor a hasfájás okaként valamilyen bélbetegséget lehet meghatározni. Ide sorolható például a kontaminált vékonybél szindróma (SIBO) vagy az irritábilis bél szindróma (IBS), de a fekélyes vastagbélgyulladás (colitis ulcerosa) vagy a Crohn-betegség gyanúja is felmerülhet.
- Gyógyszerek – Hasi fájdalmat bizonyos gyógyszerek is kiválthatnak. A szedett orvosságok gyakran előforduló mellékhatásaival kapcsolatban minden esetben érdemes tájékozódni.
Amikor a hasfájással szakemberhez kell fordulni
A hasfájás jelentkezését minden esetben komolyan kell venni. Elhúzódó panaszok esetén a helyes diagnózis és a hatékony kezelés mihamarabbi megkezdése érdekében keresse fel háziorvosát, vagy forduljon bizalommal a UDyouMED szakembereihez!