Kapszulás endoszkópia – A bélrendszer fájdalommentes átvizsgálása

Az endoszkópos vizsgálat hallatán a legtöbb emberben – saját tapasztalatok vagy filmes emlékek alapján – a hagyományos tükrözéssel járó kellemetlenségek idéződnek fel. A kapszulás endoszkópia kifejlesztésének és elterjedésének hála az emésztőrendszer eszközös vizsgálata már altatás nélkül, teljesen fájdalommentesen is elvégezhető.

Az ezredforduló környékén bemutatott, és azóta folyamatosan továbbfejlesztett kapszulás endoszkópia új utat nyitott az emésztőrendszer fájdalommentes feltérképezésében. A lenyelhető kapszulába rejtett miniatűr kamera segítségével a vékonybél mellett a vastagbél részletes, kellemetlenségektől mentes átvizsgálására is lehetőség nyílt.

Milyen esetekben nyújthat segítséget a kapszulás endoszkópia?

  • vékonybél és vastagbél átvizsgálása
  • vérzések forrásának észlelése
  • fájdalmak okainak felderítése
  • Helicobacter Pylori baktérium okozta eltérések kimutatása
  • daganatok diagnosztizálása

Kapszulás endoszkópia - UD youMED

Mivel a kapszulás endoszkópia szövettani mintavételre egyelőre nem alkalmas, és a tápcsatornának bizonyos szakaszairól csupán részleges információt képes nyújtani, ezért nem helyettesíti teljes mértékben a hagyományos tükrözést.

Annak ellenére, hogy a vastagbélrák korai diagnosztizálás esetén teljes mértékben gyógyítható lenne (kialakulása akár 10–15 évig is eltarthat), az egyik leggyakrabban előforduló daganattípusnak számít Magyarországon, amely halálos kimenetellel végződik. Az elszomorító adat legfőbb oka, hogy az érintettek többsége már csak elviselhetetlen panaszok jelentkezése esetén fordul szakemberhez – ekkor azonban a kezelés hatékonysága csekély.

Milyen előnyökkel jár a kapszulás endoszkópia?

  • fájdalommentes
  • nincs fertőzésveszély
  • altatás nélkül elvégezhető
  • nem igényel levegőbefúvást
  • nincs sugárártalom
  • kórházi benntartózkodás nélkül elvégezhető

Kapszulás endoszkópia - UD youMED

A kapszula bélrendszeren történő végighaladása nem okoz semmilyen panaszt. Bevételéhez csupán egy pohár vízre van szükség – vékonybél kapszula esetén 4, vastagbél kapszula esetén 7 órával később már lehetőség van az étkezésre. A vizsgálóműszer működési ideje körülbelül 8–10 óra. Távozása természetes úton, észrevétlenül, a széklettel együtt történik.

A kapszulás endoszkópia vizsgálat menete

Az eredményes kivizsgálás érdekében a kapszulás endoszkópiát megelőzően pontosan be kell tartani a szükséges diétát, és el kell végezni az előírt béltisztítást. A vizsgálandó bélszakasz függvényében (a vékonybél és a vastagbél vizsgálata különböző kapszulákkal történik) a vizsgálóműszer lenyelését megelőző napon már csak vízfogyasztás engedélyezett, vagy teljes koplalásra van szükség.

A kapszulák a bélrendszeren végig haladva, sebességtől függően készítenek képeket, illetve folyamatos filmfelvételt a vékonybélről vagy a vastagbélről. A képi információk a hasbőrre rögzített elektródákon keresztül, rádiofrekvenciás úton jutnak el a derékra rögzített jelvevő egységhez. Az eltárolt információkat egy számítógépes program segítségével gasztroenterológus szakorvos értékeli ki.

Kapszulás endoszkópia - UD youMED

Tisztázatlan eredetű hasi panaszokat tapasztal? Családjában előfordult már bélrendszert érintő daganatos megbetegedés, és szeretne részt venni egy fájdalommentes szűrővizsgálaton? Forduljon bizalommal a UDyouMED szakembereihez!

TÖBBET SZERETNÉK MEGTUDNI!

Legutóbb frissítve: 2023. 07. 13. 08:28